W życiu doczesnym tajemnicą owocnej działalności człowieka jest zjednoczenie z Bogiem - Ks. Bp Adolf Piotr Szelążek 1865-1950 ******* Kontakt z autorem strony: o. Vitold-Yosyf Kovaliv, vul. Kardashevycha, 1 35800 m. Ostroh, Rivnenśka obl., Ukrajina ******* kovaliv*ostroh.uar.net ******* adolf.blox.pl ******* tel. fax +380 3654 2-30-38 ******* Adres dla korespondencji w Polsce: ks. Witold Józef Kowalów skr. poczt. 9, 34-520 Poronin ***** Wszelkie uwagi i propozycje mile widziane. Sursum corda!
Blog > Komentarze do wpisu
Biskup Szelążek kandydatem na ołtarze

http://info.wiara.pl/doc/434220.Bp-Szelazek-kandydatem-na-oltarze

 

BISKUP   SZELĄŻEK   KANDYDATEM  

NA   OŁTARZE

 

Toruńska Kuria Diecezjalna rozpoczęła oficjalne starania o beatyfikację biskupa łuckiego Adolfa Piotra Szelążka. W 60. rocznicę śmierci hierarchy odsłonięto we wtorek poświęconą mu tablicę pamiątkową w Zamku Bierzgłowskim k. Torunia (woj. kujawsko-pomorskie).

Ufundowana przez samorządowe władze województwa tablica pamiątkowa, poświęcona zmarłemu w 1950 roku biskupowi Szelążkowi, zawieszona została w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim w powiecie toruńskim. Honorowym gościem uroczystości był obecny biskup łucki Marcjan Trofimiak, wiceprzewodniczący Konferencji Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy.

Urodzony w 1865 roku ks. Adolf Szelążek w 1926 roku został biskupem diecezji łuckiej ze stolicą w Łucku na Wołyniu (obecnie Ukraina). Dziesięć lat później założył zakonne Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, zajmujące się działalnością opiekuńczo-wychowawczą.

W 1945 roku został aresztowany przez NKWD. Ostatnie lata życia spędził w Zamku Bierzgłowskim, gdzie w kompleksie dawnej twierdzy krzyżackiej mieścił się należący do Kościoła katolickiego Dom Rekolekcyjny, a potem także Zakład Opieki Społecznej. Pochowany został w krypcie toruńskiego kościoła św. Jakuba.

Z okazji przypadającej we wtorek 60. rocznicy śmierci kapłana biskup toruński Andrzej Suski odprawił w kościele św. Jakuba mszę św. Po nabożeństwie ogłoszono dekret biskupa, powołujący komisję historyczną w sprawie procesu beatyfikacyjnego biskupa Szelążka.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się już w sobotę spotkaniem sióstr z założonego przez biskupa Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W nabożeństwie wzięło wówczas udział prawie 40 sióstr terezjanek, przybyłych z różnych stron Polski, z przełożoną generalną siostrą Damianą Kiliańską.

Bp Adolf Piotr Szelążek założył nasze zgromadzenie w 1936 r., a nasz charyzmat to działalność wychowawcza w duchu św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uczymy religii w szkołach, podejmujemy różnego rodzaju dzieła opiekuńczo-wychowawcze, takie jak np. prowadzenie domu dziecka czy prywatnej szkoły życia” – poinformowała przełożona terezjanek.

Zgromadzenie działa głównie na terenie kraju w 11 domach: w archidiecezji warszawskiej, warmińskiej, białostockiej oraz w diecezji świdnickiej, łomżyńskiej i ełckiej. Kilkanaście sióstr pracuje za granicą: w szpitalu dla trędowatych we Włoszech oraz na Ukrainie, gdzie zakonnice objęły trzy placówki: w Łucku, Berdyczowie i Zdołbunowie.

Po wtorkowym nabożeństwie rocznicowym, w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim odbyła się sesja popularnonaukowa. Wydarzeniu towarzyszyła ceremonia wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Biskup Adolf Piotr Szelążek na Zamku Bierzgłowskim w oczach dzieci”. Oprawą wydarzenia był koncert z udziałem poety-pieśniarza Tomasza Kamińskiego.

PAP

 

Komentarz:

Powyższa notatka PAP-u zawiera dwie nieścisłości:

1. Bp Marcjan Trofimiak nie jest wiceprzewodniczącym Konferencji Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy. Od pewnego czasu wiceprzewodniczącym Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy (swoją konferencję – synod – mają również grekokatolicy). Jest nim od pewnego czasu bp Leon Dubrawski. Bp Trofimiak jest natomiast oobecnie odpowiedzialnym wspomnianej konferencji ds. kontaktów zewnętrznych, tzn. z władzami państwowymi.

2. Siostry Terezjanki od kilku lat nie pracują już w Zdołbunowie.

ks. Witold Józef Kowalów

środa, 10 lutego 2010, kovaliv

Polecane wpisy

 • Modlitwa

  Modlitwa o łaski za przyczyną Ks. Bpa Adolfa Piotra Szelążka Boże, Ojcze Wszechmogący, który obdarzyłeś sługę swego Biskupa Adolfa Piotra pełnią Chrystusowego k

 • Nowa wersja na Wikipedii

  Adolf Szelążek Z Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Szel%C4%85%C5%BCek#Zewn.C4.99trzne_linki Adolf Szelążek ( 1 sierpnia 1865 - 9 lutego 1950 ), p

 • Przepraszamy – nie dotyczy Bpa Szelążka

  Przepraszamy – nie dotyczy Bpa Szelążka Szczęść Boże. Przewielebny księże! Byłam w IPN w Warszawie i uzyskałam informację, że akta o sygn. IPN BU 0855/153

 • 11 listopada w Toruniu

  I znowu was zaniedbuję. Wiecie, co jest w tym najgorsze? Że mam całkiem sporo pomysłów dotyczących tego, o czym chciałabym napisać. Na przykład świetnie myśli m

 • Toruń

  Obrazek drukowany w Bułgarii, błyszcząca powierzchnia - choć na skanie tego nie widać. Tylko zachmurzone niebo dość brutalnie wklejone, co widać na powiększeniu

zobacz księgę gości

dopisz się do księgi

ЛОТ "Пошук" uahistory Vesna